Capgemini World Payments Report 2019:
změny v bankovním sektoru jako hnací motor bezhotovostních transakcí
Praha, 7. listopadu 2019 – Přesto, že trh bezhotovostních platebních transakcí je na vzestupu a finanční sektor se stává více konkurenčním prostředí, banky jsou stále neochotné plně využívat potenciál open bankingu. Jeho potenciál spočívá ve sdílení dat s ekosystémovými partnery a případně v dalších typech spolupráce, které by byly schopny přinést nutnou změnu. Banky se současně této změny obávají, z důvodu strachu ze ztráty svých klientů. Přesto je open banking vnímán jako potenciální výzva, která povede ke zlepšení zákaznické zkušenosti bankovních klientů a k jejich lepší retenci v dlouhém období. Jak se vyvíjel stav bezhotovostních plateb v čase a jaké jsou současné a budoucí trendy v oblasti plateb, se dočtete ze zprávy World Payments Report 2019 od společnosti Capgemini.
Bezhotovostní způsob placení je stále na vzestupu
Dobrá zákaznická zkušenost může být stále chápána jako hlavní priorita pro regulátory a hráče v platebním odvětví. Zejména technologický pokrok je pokládán za největšího činitele tohoto zlepšení, které se pozitivně odráží na současném stavu bezhotovostních plateb. Jsou to i nové alternativní platební metody, které utvrzují pozici bezhotovostních plateb a s nimi spojené digitalizace. Platební sektor tedy čelí inovačním tlakům, které mění tradiční hodnotový řetězec odvětví a v něm nabízených produktů a služeb. Společnost Capgemini předpokládá, že do roku 2022 by se měl počet bezhotovostních transakcí zvýšit na 1,046 miliard, což představuje složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 23,5 % mezi lety 2017 – 2022.
Globální trh bezhotovostních plateb vzrostl mezi lety 2016-2017 o 12 % na stávajících 539 miliard dolarů, což představuje zatím největší objem za poslední dvě dekády. Hnacím motorem růstu byl region označený jako „Emerging Asia“, který rostl o 32 % a region CEMEA[1] (19 %). Trhy, které můžeme označit jako vyspělé, meziročně rostly o necelých 7 %. Mezi vyspělé trhy report zahrnuje APAC[2], Evropa a Severní Amerika. Debetní karty byly nejrychleji rostoucím platebním instrumentem pro bezhotovostní platby (17 %), následovaly kreditní karty (11 %) a bankovní převody (10 %). Etablovaní hráči v platebním sektoru se musí přizpůsoit tomuto rychlému tempu a přetvořit svůj business model. Je tedy nutné vydat se cestou digitální transformace, okamžitých plateb a nových technologií, které by zavedeným hráčům pomohly k udržení své pozice v sektoru.
Preference zákazníků ovlivňují strategická a operační rozhodnutí bank napříč všemi segmenty
Stále rostoucí popularita mobilních technologií a omnichannel řešení napomáhá tvarování celého platebního ekosystému. Nové technologie napomohly k rozšíření již fungujících platebních řešení, jako:
online platby: platební kartou, bankovní převody, mobilní peněženky
platby bezkontaktní kartou, wearables (chytré hodinky, platební náramky apod.) a zařízení pro internet věcí (IoT)
platby přes mobilní zařízení
Na druhou stranu, dynamický stav současného platebního ekosystému povede k rozšíření palety platebních služeb. Bude se jednat například o:
platby v kamenných obchodech skrze open banking
neviditelné platby (např. platba pomocí rozpoznání obličeje) nebo
platby přes hlasové asistenty a z pohodlí automobilu.