Přichází regulace kryptoměn? A je vůbec potřeba?

počtem kryptoměn a jejich úpisem na trh – tzv. ICO (Intital Coin Offering) se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel. Měsíční objem investic do nových kryptoměn se na přelomu roku pohyboval okolo rekorních 1,6 milardy dolarů. Objem investovaných peněz do kryptoměn rostl v posledních měsících opravdu raketovým tempem a svým způsobem lze říci, že tvar křivky objemu investovaných peněz do nových kryptoměn kopíroval dramatický růst ceny bitcoinu. Uvidíme, zda toto tempo novým ICO vydrží i nadále.

V zasadě tedy bylo jen otázkou času, kdy se kryptoměny dostanou do hledáčku národních či nadnárodních regulátorů. O něco více překvapivější byl zásah směrem ke kryptoměnám od Googlu či Facebooku.

Facebook se v lednu 2018 rozhodl zakázat všechny reklamy týkající se kryptoměn či ICO. Nyní se k obdobnému kroku, zablokování veškerých reklam propagujících investice do kryptoměn a crowdfunding ve formě ICO, rozhodl i technologický gigant Google. Společnosti se tak snaží chránit své uživatele před podvodným jednáním a klamavými reklamami, které slibují rychlé a snadné zbohatnutí. Současné neregulované prostředí kryptoměn se zdá být nyní poměrně nebezpečné z hlediska potenciálního fraudu (varují před ním i samotní zakladatelé prvních kryptoměn Etherea a Ripplu) v kombinaci z neznalosti produktů a technologie ze strany investorů.

Nepřehledná situace na poli kryptoměn není jedno ani Evropské komisi, která v rámci svého FinTech akčního plánu oznámila, že aktuální stav bude společně s dohledovými orgány EU monitorovat a do konce roku 2018 rozhodnezda současný vývoj bude vyžadovat zásah na úrovni regulace EU. Trh kryptoměn a ICO v EU monitoruje ESMA (Evropský orgán pro cené papíry a trh) a EBA (Evropský orgán pro bankovnictví), které ve společném dokumentu zdůrazňují zejména:

> vysokou volatilitu a riziko vzniku bubliny

> neexistence ochrany spotřebitele

> netransparentnost cen daných komodit a zavádějící informace

provozní problémy kryptoměnových burz

neexistenci právního statusu kryptoměn jako měny nebo peněz, s čímž se v zásadě ztotožňují i s Mojmírem Hamplem z ČNB.

Nabízí se tedy otázka, zda kryptoměny regulovat či ne. Odpověď je složitá, protože vztah a citlivost na míru regulace má každý z nás individuální.

Já osobně v současném pojetí kryptoměn nevidím potenciál v podobě měny – je to zejména z důvodu, že kryptoměny nesplňují řadu elementárních funkcí, které má měna plnit v ekonomice – např. uchovatel hodnoty či všeobecný prostředek směny – brání tomu především problémy výše zmíněné. Kryptoměny nevnímám ani jako investici, ty totiž mají za sebou většinou nějaký fundament stanovující částečně jejich cenu. Ten u kryptoměn nevidím. V zásadě vnímám kryptoměny do určité míry jako určitý druh hazardu a ten se z mého pohledu regulovat má, zejména s ohledem na ochranu spotřebitele.

Na závěr stojí za zmínku ještě postřeh z letošní konference Finovate v Londýně, kde z řad samotných zástupců ze světa kryptoměn zaznívalo volání po určité míře regulace či definování jasných mantinelů a základních pravidel regulátory. Lidé – podnikatelé z kryptosvěta očekávají od případné regulace větší transaparentnost, důvěru a ochranu zákazníka ve světě kryptoměn. Díky tomu by mohli do svých projektů, produktů a služeb přilákat nové zákazníky a tím celý krypto byznys dále rozšiřovat.

Najdete nás

Adresa
123 Hlavní ulice
110 00 Praha 1

Otevírací doba
Pondělí — pátek: 9:00–17:00
Sobota a neděle: 11:00–15:00

Hledat
O tomto webu

Skvělé místo, kde můžete představit sebe a svůj web.

O tomto webu

Skvělé místo, kde můžete představit sebe a svůj web.

Hledat